Proč kávu nemeleme?
Hned z několika důvodů, tím nejdůležitějším je ztráta aromat ihned po namletí, s pokračujícím časem se tato ztráta zvětšuje geometrickou řadou. Dalším důvodem je také přesnost hrubosti namletí, jelikož nemáme a ani nemůžeme mít zkušenost s Vašimi parametry konkrétní přípravy kávy, pravděpodobně se netrefíme do té správné, požadované a ideální, čímž danou kávu prakticky znehodnotíme.
Proč si nemohu zboží osobně vyzvednout?
Tuto možnost jsme měli povolenou v systému asi rok, ale mnoho zákazníků si zboží objednalo, ale nevyzvedlo, tuto variantu jsme tedy zavrhli s ujišťěním, že veškeré nabízené zboží (mimo profesionálních kávovarů a mlýnků) lze nakoupit přímo na prodejnách pražírny Coffee Source.
Proč jsou některé druhy káv napraženy jiným profilem?
Je to především dáno druhem přípravy, zejména směsi jsou určeny do espressa a ty vyžadují malou úpravu pražícího profilu, jednodruhové kávy jsou určeny zejména k alternativám.
Jaký časový úsek po napražení je ideální doba k přípravě kávy?
V případě espressa máme vyzkoušenou dobu 6 dnů, kdy káva získá na těle a celkové intenzitě, v případě alternativ můžete připravovat ihned.
Odesíláte kávu i do cizích zemí? Je možné nějak zregulovat cenu dodání (platbou převodem apod.)?
Ano odesíláme dle platného ceníku přepravní společnosti DPD nebo PPL případně Česká pošta, v tomto případě je nutné zaslat email s požadavkem na objednavky@coffeesource.eu
Prodáváte i instantní kávu?
Neprodáváme, nesouhlasí to s naším náhledem na výslednou chuť, taktéž průmyslový nádech její výroby a expirační doba v nás nevzbuzuje příliš důvěry.
Jak dlouho vydrží káva čerstvá?
To je asi na delší polemiku, ale všeobecně považujeme kávu čerstvou cca 99 dnů po napražení, káva má v průběhu svého „života“ nejdříve progresivní charakter, který nabývá svého vrcholu v 30 dnech po napražení
Je rozdíl mezi mletím pro různé přípravy kávy?
Ano a obrovský, je to alfa a omega veškerých druhů příprav jen malinká odchylka od ideální hrubosti znamená znehodnocení nápoje.
Co znamená Direct trade?
Je to druh nákupu surové kávy, který vykazuje ty nejférovější prvky na ose prodejce – kupující bez dalších mezičlánků, reflektující konkrétní situaci na trhu, v případě kvalitní úrody se zvedá i cena, poněvadž je více zájemců a konkrétní producent (farmář) tak utrží mnohem více, než když je součástí různých organizací s marketingovým nádechem charity, kam ale musí příspívat bez ohledu na kvalitu nebo velikost úrody, v případě krásné úrody tak dostane úplně stejnou cenu jako v případě úrody průměrné – a to není příliš fair
Jak je možné si doma připravit kávu, aniž bych musel kupovat kávovar?
Existují báječné altrenativní druhy příprav, které nevyžadují velké investice a ve výsledku Vás mouhou oslovit více než obligátní espresso (např.drip,aeropress,perkolátor,chemex,french press)
Je důležité mít do kávovaru filtrovanou vodu?
Ano a to jak z důvodu chuťových tak z důvodu údržby zejména přístrojů na espresso. Stačí si uvědomit, že voda tvoří 98% výsledného nápoje! Proto je kvalita vody zásadní pro přípravu kávy!
Jak a jak často mám čistit svůj kávovar?
V případě espressa doporučujeme každý den od kávových usazenin (detergent) a každý měsíc od minerálů obsažených ve vodě (decalcifikátor) v případě alernativ no comment.
Proč moje oblíbená káva už není k dostání?
To je jednoduché, dobré kávy je omezené množství. Může se stát, že káva dojde a musí se čekat na novou úrodu. Nová úroda však může chutnat odlišně, nebo nemusí být už vůbec z důvodu neúrody, přírodní katastrofy (viz Haiti), nebo se zkrátka nepodařila znovu nakoupit.