Brasil Fazenda Itaoca

Doporučujeme

Fazenda Itaoca, má ideální podmínky k produkci vysoce kvalitní kávy, díky stabilnímu klimatu a hojnosti zdrojů vody. Farma je vedena majitelem panem Aloysiem Gomes Carneiro – agronomem a paní Gloria Olympia Junquiera Goulart – socioložkou. Pěstují odrůdy kávy Mundo Nuovo, Catuaí Amarelo a Catuaí Vermelho. Voda používaná na farmě pochází z místních pramenů a jediná cesta vedoucí na farmu zde i končí, proto nehrozí kontaminace z cizích zdrojů. Lidé z Itaoca mají zájem o jejich životní prostředí, proto investovali do certifikací jako je Rainforest Alliance a UTZ pro soulad se správnými zemědělskými a sociálními postupy. Na farmě žije a pracuje v současnosti 70 lidí Tato káva je velmi dobře balancovaná a sladká s pronikavou chutí čokolády a kakaových bobů.

certifikace Rainforest
farma Fazenda Itaoca
metoda zpracování natural
nadm.výška 1200 mnm
plocha farmy 215 Ha
botanická varieta Mundo nuovo, Catuaí Amarelo a Catuaí Vermelho
charakteristika Tato káva je velmi dobře balancovaná a sladká s pronikavou chutí čokolády a kakaových bobů, nízká až střední acidita.

Nicaragua SHG – El Recuerdo

Doporučujeme

Tato velmi sladká a aromatická káva odrůdy Red Catuai pochází z oblasti El Pinabet nálézající se v regionu Nueva Segovia. Konkrétně je vypěstována na farmě El Recuerdo farmářem Henry Antonio Herrerou. Kávovníky se pěstují ve stínu v nadmořské výšce 1500-1550 m nad mořem. Zpracování mokrou cestou proběhlo ve zpracovně Las Segovias. Jedná se o letošní sklizeň účastníka Cup of Excellence. Vcelku slušné tělo s intenzivní vůní lipových květů, káva má velmi nízkou aciditu sladkých mandarinek a malin obohacených o aroma lipového medu a pomerančové marmelády.

certifikace Ne
farma El Recuerdo
metoda zpracování mytá
nadm.výška 1500-1550
plocha farmy Ne
botanická varieta 100% Red Catuai
charakteristika Káva je jemná plného těla se střední kyselostí, silným aroma, známky chuti citrusových plodů a višní.

Burundi Kayanza Gakenke

Doporučujeme

Z letošní sklizně z Kayanza regionu jsme vybrali kávu ze stanice Gakenke. Je to opět šťavnatý zážitek. Káva je vcelku raritní a není jí mnoho. Provincie Kayanza leží na severu afrického státu Burundi. Tato káva pochází z letošní sklizně a najdete v ní vše, co byste od africké kávy čekali, výrazné květinové a citrusové aroma. Šálek plného těla je velmi komplexní a čistý.

certifikace Ne
farma Gakenke washing station
metoda zpracování praná káva
nadm.výška 1700 metrů
plocha farmy Ne
botanická varieta Red Bourbon
charakteristika Káva plného těla, komplexní, citrusy , květiny

Sumatra Gayo Mountain

Doporučujeme

Káva z Gayo Mountain je pěstována va výšce 1300 mnm mezi jezery Tawar a Takengon na severu ostrova Sumatra na velmi úrodné půdě. Při pěstování je používáno tradičních technik chránících životní prostředí. Káva pochází z velmi malých plantáží náležících rodinám. Sklizeň probíhá po dobu 5-6 měsíců, sklízí se ručně každých 10 dní. Díky tomu se sklízí pouze zralé třešně, což je znát na komplexnosti chutí v šálku. Díky zpracování kávy „Smi-wet“ metodou je Gayo jemná a harmonická. Je velmi intenzivní s chutí čokolády sušeného ovoce a hřebíčku. Indonéská metoda zpracování je specifická. Po sklizení jsou kávové třešně odslupkovány v ruční mašince, nejde o velká množství farmáři vlastní plantáže kolem 0,5-1 Ha. Zrna v parchmentu pokrytá dužinou jsou velmi krátce fermentována ve kbelících či plastových pytlích, což není mnohdy ku prospěchu věci. Ti šťastnější používají betonové nádrže. Po fermentaci jsou zrna ručně umyta. Díky velmi krátké fermentaci a pouze jednomu omytí, zůstávají na parchmentu zbytky dužiny. Další postup je totožný jako u metody semi-washed, chcete-li „honey“. Zrna v parchmentu jsou sušena na sítech nad zemí nebo na betonových plochách a několikrát denně prohrabávána. V mnoha případech nejsou prosušena na 10-12% vlhkosti jak bývá zvykem. Při vlhkosti kolem 40% se odstraní parchment ze stále ještě velmi mokrých zrn a následně se suší pouze samotná zrnka na vlhkost 10-12%. Tento proces poněkud zplošťuje kyselost, nicméně zvyšuje intenzitu chutí v ústech.

certifikace Ne
farma malé rodinné farmy
metoda zpracování Indonesian wet hulling
nadm.výška 1300 metrů nad mořem
plocha farmy 0,5-5 Ha
botanická varieta Typica/Catimor
charakteristika Káva plného těla, komplexní, citrusy , květiny

Colombia La Cristalina

Doporučujeme

Výběrová káva z družstva malých farmářů regionu Guatica z letošní úrody

La Cristalina je družstvo sdružující malé farmáře z regionu ze severozápadu regionu Risaralda Guatica. Suché aroma připomíná vůni Francouzské pekárny, intenzivní sladké tóny marcipán, perník a čokoláda. Velmi čistý a řízný šálek kávy, se suchým nástupem a dlouhým dozníváním. Zralé červené plody a jablka se derou do popředí s rozšiřující sladkostí a kulatostí. Po vychladnutí přechází spíše do ostružin. Ačkoliv není běžné považovat kávu z kooperativy za výběrovou, zde musíme udělat výjimku. La Cristalina díky svému duchu a filozofii splňuje všechny požadavky pro výběrovou kávu. Všichni členové družstva jsou neustále školeni jak se o kávu starat, pro zajištění vysoké kvality v každém pytli, který vyprodukují.

certifikace Ne
farma Kooperativa La Cristalina
metoda zpracování mytá
nadm.výška 1500-1900
plocha farmy Ne
botanická varieta 100% Caturra
charakteristika Káva je jemná plného těla se střední kyselostí, silným aroma, známky chuti citrusových plodů a višní.

Guatemala La Providencia

Doporučujeme

Káva, která se dostala do výběru soutěže Cup of Excellence 2013. Úžasná káva z regionu z Huehuetenango z farmy La Providencia.

Farma se nachází pod samosprávu San Pedro Necta v provincii Huehuetenango asi 333 km od hlavního města Guatemala City. Farma La Providenca je nejvýše položenou v okolí. Mill na zpracování kávy mokrou cestou je položen v nejvyšší části farmy. Tato skutečnost ovlivňuje fermentaci, která probíhá pomaleji díky nižším teplotám. Díky to mu je v šálku výrazná vinná chuť. Tato káva pochází z V šálku naleznete typické květinové tóny pro region Huehue počáteční pomerančové aroma přechází do chutí vlašských ořechů pražených cereálií a koření kde je nejvýraznější hřebíček. V doznívání je příjemný výrazný hořký pomeranč.

certifikace Ne
farma La Providencia, farmář: Max Ariel Palacios Villatoro
metoda zpracování praná káva
nadm.výška 1550
plocha farmy Ne
botanická varieta Caturra, Bourbon
charakteristika Káva je jemná plného těla se střední kyselostí, silným aroma, známky chuti citrusových plodů a višní.

Honduras Las Mataras

Doporučujeme

Vynikající Honduraská káva z farmy Ocotepeque – Las Mataras
Je plného těla s velmi pěknou ovocitostí tropického ovoce přecházející do kokosu a mandlí. V doznívání lze nalézt sladké chutě čokolády, vanilky a meruněk.

Káva arabika odrůdy Caturra, pocházející z regionu Copan z farmy Ocotepeque – Las Mataras. Toto území se nachází u hranic s Guatemalou a El Salvadorem. Díky vysoké nadmořské výšce a dobrému stínu je tato káva velmi kvalitní.

certifikace Ne
farma Finca Ocotepeque – Las Mataras
metoda zpracování Mokrá metoda
nadm.výška 1500
plocha farmy Ne
botanická varieta 100% Caturra
charakteristika Káva je jemná plného těla se střední kyselostí, silným aroma, známky chuti citrusových plodů a višní.

Cibet Cat Coffee Balmaadi Estate Organic

Doporučujeme

Cibet Cat Coffee Balmaadi Estate Organic

Napište první recenzi tohoto produktu

Káva která prošla zažívacím traktem Cibetky. Sbíraná na plantáži od volně žijících cibetek. Této kávy je vyprodukováno maximálně 300 kg ročně.
Káva pocházející z této farmy byla oceněna cenou Flavor of India, Fine cup award 2004 jako nejlepší káva z Indie a též jako nejlepší arabika z regionu Nilgiris.
Většinou je Indická odrůda Kent velmi agresivní, ale tahle je požehnána sladkým karamelovým závěrem a komplexním tělem, jenž vyzvedává tuto kávu nad ostatní z Indie.
Suché aroma se vyznačuje sladkou květinovou vůní
V mokrém aroma naleznete slad, skořici pepř, zemitost lesní půdy.
V šálku je výrazná, ale příjemná citrusová kyselost, lze v něm najít chuť pečeného koláče a broskví. Tělo je střední dáno zpracováním kávy jenž bylo provedeno suchou cestou. Doznívání je dlouhé a měkké.
Fotoblog z plantáže:http://www.coffeesource.eu/blog/2013/03/22/kavova-plantaz-balmaadi-estate-indie/
Tato káva je ze sklizně 2012/2013 a je kontraktována přímo s farmářem. Tento obchod je 100% faire!!!! Nejde o nákup nějakého loga, ale skutečné vynikající kávy od lidí, kteří dávají do produkce kávy celou svou duši a um. Káva je pěstována hinduisty, kteří se věnují své práci v pokoře a s respektem k prostředí ve kterém žijí. Šálek kávy z Balmaadi vám napoví více než tato slova. Balmaadi estate se nachází v regionu Nilgiris nalézaícím se v jižní části státu Tamil Nadu v Indii. Farma je součástí skupiny plantáží O’Valley, založených před 150 lety podnikavým skotem, Johnem Ouchterloneym. Tato oblast je domovem mystického kmene Toda (mnozí tvrdí, že jde o ztracený Řecký regiment Alexandra Velikého) V Baalmadi se pěstuje káva, čaj, kardamon a stevia v nadmořské výšce 1200-1800 metrů nad mořem. Káva v Balmaadi roste nejvýše z okolních plantáží. Keře se pěstují ve stínu původních stromů “shola” a ostatních jako ficus, albizzia, cedr. Po západu slunce je farma útočištěm pro divoká zvířata a na usedlosti se drží klid, aby zvířata nebyla rušena. Údolí je plné života, nedotknuté lidskou činností a je potřeba ho chránit před znečištěním používáním chemikálíí a moderních zemědělských technologií. Na farmě se používají pouze staré metody doplněné o Bio.dynamické postupy doporučené Rudolfem Steinerem. Když přijde Listopad, začíná sklizeň. Sklízí se pouze uzrálá zrna, ručně. Zrna jsou loupána, fermentována, máčena a sušena na slunci na stolech. Naše káva je zpracována suchou cestou natural. V žádném bodu zpracování, nejsou používány chemikálie. Pomalu schnoucí zrna v pergamenové slupce jsou balena do juta pytlů ve kterých vyčká při teplotě okolí na finální zpracování na čistou kávu. Baalmadi je malý producent vysoce kvalitní organické vysokohorské arabiky. Přísné standardy kvality jsou střeženy kávovými laboratořemi Bangalore a IMO, Switzerland, kteří jsou garanty kvality. Všichni v Balmaadi jsou vzděláváni v metodách pěstování organických plodin. Uvědomují si svou jedinečnost v porovnání s moderními konvenčními metodami a jsou rádi za hodnotu, kterou jim přináší jejich práce do života.
certifikace IMO Switzerland Organic
farma Unnamalai Thiagarajan
metoda zpracování Cibetka
nadm.výška 1200-1800
plocha farmy 420 akrů
produkce farmy 30 tun ročně
botanická varieta Kent, S9,S795
charakteristika V šálku je výrazná, ale příjemná citrusová kyselost, lze v něm najít chuť pečeného koláče a broskví. Tělo je střední dáno zpracováním kávy jenž bylo provedeno suchou cestou. Doznívání je dlouhé a měkké.

Colombia La Esperanza (Honey metoda)

Doporučujeme

Letošní káva z jedné z nejlepších farem v Kolumbii, úžasný mix kombinující čistotu Caturry a kulatost Bourbonu vytvářejí perfektní balanc v šálku.

Na tuto lahůdku jsme se u nás všichni těšili. Jedná se o letošní úrodu úžasného mixu 50% odrůdy Caturra a 50% odrůdy Bourbon zpracovaného honey metodou. Toto je skutečná lahůdka, ketrá obdržela 91 bodů při degustaci. Což potvrzuje i ocenění SCAA z roku 2012, kdy káva odrůdy Geisha pocházející z této farmy byla zařazena mezi 10 nejlepších káv světa dle SCAA. Farma La Granja Esperanza se nachází v regionu Valle del Cauca na jihovýhodě Kolumbie. Je to horský region pojmenovaný podle řeky Cauca, která protéká oblastí z jihu na sever. Granja la Esperanza byla založena pro prarodiče stávajících majitelů asi před 40-ti lety. Kdysi se na farmě produkovaly odrůdy káv jako Caturra a Typica. V roce rodina Herrera rozhodla experimentovat s jinými druhy káv v Kolumbii neznámých, jako Geisha, Mokka, Laurina, apod. Ve výsledku se projevilo bohatství zdejšího klimatu a půdy a každá z odrůd předvedla to nejlepší. Jako první v Kolumbii začali zpracovávat kávu metodou honey pocházející z Panamy.. Šálek La Esperanzy je úžasným zážitkem velice sladký šálek komplexní s kulatým tělem, s doteky třešní a višní a pralinek, elegantní, čistý.

 

Co je to Honey metoda!

Honey proces ( Café Miel ) je k životnímu prostředí šetrný způsob zpracování zralé kávové třešně . Základním principem metody Honey spočívá ve sběru pouze dokonale zralé třešně . Toho dosáhneme tím, že měříme obsah cukru (stupnice Brix ) v období zrání . Na konci každého dne sklizně, jsou čerstvě nasbírané třešně shromažďovány , váženy a loupány v ručních nebo elektrických odšlupkovačích. Jádra,která jsou spojena stále s dužinou jsou rozložena na afrických sušících lůžcích . Tyto zvýšené postele jsou vyrobeny s použitím místních zdrojů bambusu , drátěného pletiva a černé plastové síťoviny ( Seran ) . V závislosti na povětrnostních podmínkách ,obvykle sušicí cyklus trvá 10-12 dny . Na konci této fáze by zrna měla obsahovat cca. 11% vody. Skutečný přínosem metody Honey je v malém množství použité vody . Jediná kapka nepřijde na zbyt při loupání , proplachování a fermentaci . Proto ve srovnání s tradiční mycí metodou , existují prokazatelné úspory ve výši cca 2000 l na pytel zelených zrn (60 kg). Metoda honey může být snadno implementována v odlehlých oblastech, kde se eliminují potíže s přepravou čerstvě nasbíraných třešní do proplachovacích nádrží ,které se obvykle nacházejí daleko od farmy . Toto způsobuje často problémy s nechtěným kvašením během cesty a tedy potenciální degradaci kvality. Další důležitou výhodou způsobu Honey je jeho ekonomický faktor . Náklady na pořízení jediného defibréru je nesrovnatelný s investováním do plně vybavené proplachovací nádrže . Kromě toho , s použitím tradičních afrických vyvýšených postelí se ušetří obrovské množství elektřiny nebo fosilních paliv, které by se jinak spotřebovaly při klasickém sušení. Sušení pergamenu spolu s dužinou má přímý dopad na sladkost v šálku. Káva zpracovaná metodou honey má obecně velmi unikátní chuťový profil , který se vyznačuje výraznou sladkostí , ovocnými tóny a sladko-kyselou dochuťí.

certifikace Ne
farma La Granja Esperanza
metoda zpracování Honey
nadm.výška 1800
plocha farmy 102 ha
botanická varieta 50% Caturra 50% Bourbon
charakteristika Káva je jemná plného těla se střední kyselostí, silným aroma, známky chuti citrusových plodů a višní.

Kenya AA TOP Guama

Doporučujeme

Kávy z Keni jsou vždy lahůdkou, díky vhodnému klimatu a úrodné půdě a v neposlední řadě díky dohledu státu nad kvalitou a pěstováním kávy. Kávy v Keni se prodávají pouze na aukcích a ceny letí někdy závratně vzhůru. Měli jsme už mnoho káv z Keni, ale tato je jednou z nejlepších. Pochází ze západní části regionu Kirinyaga z jižního úpatí hory Mount Kenya. Plantáže jsou nedaleko města Kianyaga. Zpracovna kávy se nachází v nadmořské výšce cca 1700 m nad mořem obklopena plantážemi. Pěstovaná káva je odrůd SL34 a SL28, pěstována ve stínu a sbírána ručně. Chuť je jak jsme zvyklí u Keňských káv v kvalitě AA TOP plného těla se silnou citrusovo/ grapefruitovo/ jablečnou aciditou přecházející do chuti hořké čokolády. Ve vůni naleznete celou rozkvetlou louku.

farma Guama (zpracovna)
metoda zpracování praná káva
nadm.výška od 1700 do 1800 metrů
plocha farmy Ne
botanická varieta SL28, SL34
charakteristika Káva plného těla, komplexní, citrusy , květiny

Cameroon Du Noun

Doporučujeme

Farma Fréres du Noun se nachází v západní provincii Kamerunu, oblasti Noun, mezi Bamending Lake a Petpenoun lake, v království Bamoun. Plantáže zde byly založeny v roce 1931 a byly dlouhou dobu opuštěné, až do roku 2004 kdy je od sultána zakoupily dva bratři nadšení Kamerunem stejně jako kávou Jacques a Patric Desplaces. Plantáž ve výšce 1150 m nad mořem byla kompletně nově osázena kávovníky druhu arabika odrůdy Java na ploše 60 ha. Zakladatelé plantáže dobře ví o důležitosti stínu pro správné mikroklima, proto vysadili keře « Leucaena Glauca » 6 stop od sebe. Kombinaci vhodného klima doplňuje úrodná sopečná půda. Všechna káva se sklízí ručně Října do Ledna a podílí se na ní 250 lidí. Káva je po vyloupání a fermentaci v tanku sušena dvakrát. Nejdříve na afrických lůžkách a poté se dosušuje na betonových plochách. Káva se kalibruje mechanicky a třídí ručně. Za den ženy vytřídí 60 kg kávy, což je jeden žok. Letošní úroda byla pouhých 8 tun. Máte nyní jedinečnou šanci ochutnat tuto jedinečnou africkou kávu jako jedni z mála lidí na světě. Celá produkce farmy skončila v Evropě a pár žoků i u nás v Coffee Source. Suché aroma je intenzivní a sladké, pokud ji pijete jako espresso ,způsobí káva citrusovou explozi přecházející do karamelových a kořeněných tónů. Vynikající letní osvěžující káva.

farma Fréres du Noun
metoda zpracování praná káva
nadm.výška 1150
plocha farmy 60ha
produkce farmy 8 tun
botanická varieta Java
charakteristika citrusová acidita, zemitost, střední tělo, kakaové doznívání

Burundi Kayanza

Doporučujeme

Provincie Kayanza leží na severu afrického státu Burundi. Plantáže se konkrétně nacházejí v oblasti Mpanga, kde byla před lety založena stanice pro zpracování kávy mokrou metodou. Stanice byla založena v roku 2009 společností SEGEC z iniciativa pana Clément Birabereye jenž má více než 15-ti leté zkušenosti s kávou. Stanice zpracovává kávu pro zhruba 300 rodinných farem v okolí. Díky pomoci expertů se farmáři čas od času dozvídají jak vylepšit techniku pěstování a sklizně, například správný čas kdy sklízet kávu. Kvalita sklizně je díky tomu rok od roku lepší. Jejich snaha byla odměněna I první cenou v roce 2011 udělenou v první historické soutěži ACE cup of excellence. Káva z Mpanga zvítězila I v cup of Excellence 2012. Tato káva pochází z letošní sklizně a najdete v ní vše, co byste od africké kávy čekali, výrazné květinové a citrusové aroma. Šálek plného těla je velmi komplexní, čistý.

farma Mpanga
metoda zpracování praná káva
nadm.výška od 1800 do 1980 metrů
botanická varieta Bourbon
charakteristika Káva plného těla, komplexní, citrusy , květiny

FAQ – často kladené dotazy

Proč kávu nemeleme?
Hned z několika důvodů, tím nejdůležitějším je ztráta aromat ihned po namletí, s pokračujícím časem se tato ztráta zvětšuje geometrickou řadou. Dalším důvodem je také přesnost hrubosti namletí, jelikož nemáme a ani nemůžeme mít zkušenost s Vašimi parametry konkrétní přípravy kávy, pravděpodobně se netrefíme do té správné, požadované a ideální, čímž danou kávu prakticky znehodnotíme.

Proč si nemohu zboží osobně vyzvednout?
Tuto možnost jsme měli povolenou v systému asi rok, ale mnoho zákazníků si zboží objednalo, ale nevyzvedlo, tuto variantu jsme tedy zavrhli s ujišťěním, že veškeré nabízené zboží (mimo profesionálních kávovarů a mlýnků) lze nakoupit přímo na prodejnách pražírny Coffee Source.

Proč jsou některé druhy káv napraženy jiným profilem?
Je to především dáno druhem přípravy, zejména směsi jsou určeny do espressa a ty vyžadují malou úpravu pražícího profilu, jednodruhové kávy jsou určeny zejména k alternativám.

Jaký časový úsek po napražení je ideální doba k přípravě kávy?
V případě espressa máme vyzkoušenou dobu 6 dnů, kdy káva získá na těle a celkové intenzitě, v případě alternativ můžete připravovat ihned.

Odesíláte kávu i do cizích zemí? Je možné nějak zregulovat cenu dodání (platbou převodem apod.)?
Ano odesíláme dle platného ceníku přepravní společnosti DPD nebo PPL případně Česká pošta, v tomto případě je nutné zaslat email s požadavkem na objednavky@coffeesource.eu

Prodáváte i instantní kávu?
Neprodáváme, nesouhlasí to s naším náhledem na výslednou chuť, taktéž průmyslový nádech její výroby a expirační doba v nás nevzbuzuje příliš důvěry.

Jak dlouho vydrží káva čerstvá?
To je asi na delší polemiku, ale všeobecně považujeme kávu čerstvou cca 99 dnů po napražení, káva má v průběhu svého „života“ nejdříve progresivní charakter, který nabývá svého vrcholu v 30 dnech po napražení

Je rozdíl mezi mletím pro různé přípravy kávy?
Ano a obrovský, je to alfa a omega veškerých druhů příprav jen malinká odchylka od ideální hrubosti znamená znehodnocení nápoje.

Co znamená Direct trade?
Je to druh nákupu surové kávy, který vykazuje ty nejférovější prvky na ose prodejce – kupující bez dalších mezičlánků, reflektující konkrétní situaci na trhu, v případě kvalitní úrody se zvedá i cena, poněvadž je více zájemců a konkrétní producent (farmář) tak utrží mnohem více, než když je součástí různých organizací s marketingovým nádechem charity, kam ale musí příspívat bez ohledu na kvalitu nebo velikost úrody, v případě krásné úrody tak dostane úplně stejnou cenu jako v případě úrody průměrné – a to není příliš fair

Jak je možné si doma připravit kávu, aniž bych musel kupovat kávovar?
Existují báječné altrenativní druhy příprav, které nevyžadují velké investice a ve výsledku Vás mouhou oslovit více  než obligátní espresso (např.drip,aeropress,perkolátor,chemex,french press)

Je důležité mít do kávovaru filtrovanou vodu?
Ano a to jak z důvodu chuťových tak z důvodu údržby zejména přístrojů na espresso.  Stačí si uvědomit, že voda tvoří 98% výsledného nápoje! Proto je kvalita vody zásadní pro přípravu kávy!

Jak a jak často mám čistit svůj kávovar?
V případě espressa doporučujeme každý den od kávových usazenin (detergent) a každý měsíc od minerálů obsažených ve vodě (decalcifikátor) v případě alernativ no comment.

Proč moje oblíbená káva už není k dostání?
To je jednoduché, dobré kávy je omezené množství. Může se stát, že káva dojde a musí se čekat na novou úrodu. Nová úroda však může chutnat odlišně, nebo nemusí být už vůbec z důvodu  neúrody, přírodní katastrofy (viz Haiti), nebo se zkrátka nepodařila znovu nakoupit.